Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V pondělí 1.12. 2008 se ve večerních hodinách se krátce po západu Slunce na obloze odehraje zajímavý astronomický úkaz, zákryt planety Venuše naším Měsícem. Celé divadlo svou blízkou přítomností obohatí také Jupiter.
V době zákrytu, který pro Valašské Meziříčí nastane v 17h 19 minut 18 sekund SEČ, se objekty budou nacházet ve výšce jen 9° nad jihozápadním obzorem.
Postupné schovávání kotoučku Venuše za neosvětlenou část 4 dny starého Měsíce potrvá asi 60 s, a začne tedy již o minutu dříve, tedy v 17:18:18 SEČ.
Úkaz potrvá 1 hodinu 15 minut a skončí v 18:27:15 SEČ výstupem Venuše zpoza osvětlené části Měsíce.
Výstup opět začne o něco dříve, tentokrát o cca 50 s v 18:25:25 SEČ. V té době se však Venuše bude nacházet jen 1.5° nad obzorem.
Asi 2° severně od Venuše (- 4,1 mag) nalezneme jen o málo slabší Jupiter (-2.0 mag). Těsné přiblížení dvou nejjasnějších planet na vzdálenost méně než 5° bude pozorovatelné již od 26. listopadu do 5. prosince.
Dne 1. prosince ve 2 h SEČ dojde ke konjunkci těchto těles – jejich rovníkové souřadnice (rektascenze či hodinový úhel) budou stejné. Úhlově nejblíže tělesa budou v 1.12. zhruba v 10 h dopoledne, oproti konjukci se však jedná o rozdíl pouze asi 1' (obloukové minuty).
Situaci na obloze 1. prosince 2008 v 17:00 SEČ zachycuje obrázek nahoře, v detailu pak vpravo. Průběh úkazu mezi 17:00 SEČ až 21:00 SEČ je znázorněn na přiložené animaci. Slunce zapadá 1.12. v 16:01 SEČ.
Podaří-li se vám přiblížení planet, případně samotný zákryt fotograficky zaznamenat, snímky nám můžete zaslat na adresu jsrba@astrovm.cz. Ty nejlepší budou s vaším souhlasem zveřejněny ve fotogaleii na našich stránkách.
Animace průběhu zákrytu planety Venuše Měsícem dne 1. prosince 2008. Konec úkazu se odehraje nízko nad obzorem (hnědá plocha přicházející z pravého dolního rohu). Animace je v rovníkových souřadnicích, polohu horizontu představuje přibližně úhlopříčka z levého dolního do pravého horního rohu.
autor: Jiří Srba