Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Vědci zapojení do mezinárodního projektu „Radioastron“ počítají s provozem radioteleskopu „Spektr-R“ i po roce 2018, sdělil 7. února TASS (Informační tisková agentura Ruska) vedoucí laboratoře Astrokosmického střediska FIAN (Fyzikální ústav P. N. Lebeděva Ruské akademie věd), vedoucí vědeckého programu projektu „Radioastron“, zpravodaj Ruské akademie věd Jurij Kovaljov.
„Na základě vyhodnocení vědeckých výsledků a technického stavu radioteleskopu „Spektr-R“ v roce 2016, prodloužila agentura Roskosmos financování projektu do konce roku 2018. Optimisticky se díváme na perspektivy projektu po tomto termínu a počítáme s tím, že bude prodloužen i dále, protože je to opravdu unikátní přístroj s jedinečnými možnostmi“, řekl Kovaljov.
Podle Kovaljova vědecké cíle projektu „Radioastron“ neustávají, jejich rozmanitost se zvyšuje a nabídka výzkumných projektů roste. V lednu 2017 jsme obdrželi žádosti na poslední, pátý, rok otevřeného vědeckého programu. Nyní čekáme na doporučení odborníků. Máme několik žádostí na pozorování od více než stovky vědců z Ruska dalších zemí světa, včetně Německa, Nizozemska, Španělska, Spojeného království, Itálie, Spojených států, Kanady, Jižní Afriky, Austrálie, Číny, Jižní Koreje, Japonska, "řekl Kovaljov.
Prodloužení činnosti vesmírné observatoře si vyžádá v létě 2017 korekci oběžné dráhy družice „Spektr-R“, jinak se ocitne ve stínu Země na nepřípustně dlouhou dobu, solární panely zůstanou bez napájení a přístroj přestane fungovat. Zastíněná část letu, podle výpočtů balistiků, připadne na 6. ledna 2018 a bude trvat 6,5 hodiny.
„Provedení korekce se očekává 17. července 2017. Díky korekci se vyhneme dlouhotrvajícímu stínu, ve kterém by se zařízení ocitlo na začátku roku 2018, pokud manévr neprovedeme“ – objasnil Kovaljov. Manévr umožní potenciálně prodloužit život „Spektra-R“ do roku 2020, kdy může nastat případný další vstup do stínu. Jestli bude do té doby vesmírné zařízení funkční, není vyloučeno, že provedeme druhý takový manévr.
Zdroj: http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/33323/
autor: Naďa Lenžová