Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Nedávný výzkum vzorků asteroidu Ryugu ukazuje, že kometární organická hmota byla transportována do blízkosti Země, což nabízí pohled na to, jak mohly být stavební kameny života dopraveny z vesmíru na naši planetu. Blízkozemní asteroid Ryugu zaznamenal široký zájem po úspěšném odběru a návratu vzorků japonské mise Hayabusa 2 na Zemi. Získané vzorky jsou bohatým zdrojem informací o Sluneční soustavě a osvětlují potenciální přínos asteroidů při transportu organických molekul na Zemi.
Nyní tým vědců provedl intenzivní výzkum vzorků Ryugu a objevil důkazy, které ukazují na transport kometární organické hmoty z vesmíru do oblasti blízko Země. Součástí týmu byla Megumi Matsumoto, odborná asistentka z oddělení věd o Zemi na Tohoku University Graduate School of Science. Podrobnosti o objevu byly zveřejněny v časopise Science Advances.
Asteroid Ryugu nemá žádnou ochrannou atmosféru a jeho povrchová vrstva je přímo vystavena podmínkám vesmíru. Drobný meziplanetární prach může zasáhnout povrch asteroidu a způsobit změny ve složení povrchových materiálů planetky.
Analýza rozstřiků taveniny
Matsumoto a její kolegové odhalili, že povrchy vzorků obsahují malé „rozstřiky taveniny“ o velikosti od 5 do 20 mikrometrů. Tyto rozstřiky taveniny byly vytvořeny, když mikrometeoroidy kometárního prachu bombardovaly asteroid Ryugu.
„Naše 3D CT zobrazení a chemické analýzy ukázaly, že rozstřiky taveniny se skládají hlavně ze silikátových skel s dutinami a malými inkluzemi kulovitých sulfidů železa,“ říká Matsumoto. „Chemické složení rozstřiků taveniny naznačuje, že se hydratované křemičitany na povrchu Ryugu mísily s kometárním prachem.“
Míchání a tání povrchových materiálů Ryugu a kometárního prachu během zahřívání vyvolaného nárazem a rychlého ochlazení vytvořilo rozstřiky taveniny. Prázdné prostory odpovídají vodní páře uvolněné z hydrosilikátů Ryugu a následně zachycené v rozstřiku taveniny.
Povaha uhlíkatých materiálů
Analýza také odhalila malé uhlíkaté materiály s hojnými nanopóry a inkluzemi sulfidu železa v rozstřiku taveniny. Uhlíkaté materiály jsou texturou podobné primitivní organické hmotě v kometárním prachu, i když postrádají dusík a kyslík, čímž se chemicky liší od organické hmoty.
„Navrhujeme, že uhlíkaté materiály vznikly z kometární organické hmoty odpařováním těkavých látek, jako je dusík a kyslík, během zahřívání vyvolaného nárazem. To naznačuje, že kometární hmota byla do oblasti v blízkosti Země transportována z vnější oblasti Sluneční soustavy,“ dodává Matsumoto. „Tato organická hmota by mohla být malými semeny života, která byla kdysi dopravena z vesmíru na Zemi.“
Při pohledu do budoucna tým doufá, že prozkoumá vzorky Ryugu, aby našel další rozstřiky taveniny, které poskytnou další pohled na příliv primitivních vesmírných materiálů na Zemi.
autor: František Martinek