Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Astronomové využívající družici ESA s názvem Gaia pro mapování hvězd objevili dva subhvězdné společníky – pojmenované Gaia-4 b a Gaia-5 b – obíhající kolem dvou hvězd s nízkou hmotností. Gaia-4b je exoplaneta typu superjupitera (hmotnost 11,8 Jupiterů) obíhající kolem trpasličí hvězdy typu M nebo K s názvem Gaia-4. Systém se nachází přibližně 244 světelných let od Země. Gaia-5 b je hnědý trpaslík obíhající kolem blízkého trpaslíka střední velikosti spektrální třídy M, Gaia-5, který je od naší planety vzdálen přibližně 134 světelných let.
„S oběžnou dobou 571 dní je Gaia-4 b relativně chladnou plynnou obří planetou,“ řekl Guðmundur Stefánsson, astronom z Amsterodamské univerzity. „S hmotností kolem 21 Jupiterů je Gaia-5 b hnědým trpaslíkem, který je hmotnější než planeta, ale příliš lehký na to, aby udržel jadernou fúzi a stal se hvězdou.“
Podle vědců je Gaia-4 b jednou z prvních exoplanet objevených astrometrickou technikou a je jednou z nejhmotnějších známých planet, které obíhají kolem hvězdy s nízkou hmotností.
„Planeta na oběžné dráze kolem hvězdy vytváří nepatrné gravitační 'škubnutí', které způsobuje, že se hvězda 'kýve' kolem svého centra hmotnosti a pohybuje se po obloze jako vývrtka,“ uvedli astronomové. „Nejsnáze objevitelné objekty pomocí astrometrie jsou hmotné a obíhající na vzdálených oběžných drahách kolem své mateřské hvězdy.“
„Již dříve byla existence několika masivních hnědých trpaslíků potvrzena jinými teleskopy, které pozorovaly jejich slabou záři vedle jasných hvězd, u nichž Gaia takové ´chvění´ detekovala. To je v kontrastu s tranzitní metodou, která detekuje planety při jejich přechodu před hvězdou a s největší pravděpodobností najde planety na blízké oběžné dráze. A přestože detekce takového chvění naznačuje, že by hvězda mohla mít planetu, existují i jiné možné příčiny, takže astrometrické objevy je třeba potvrdit jinými metodami. Gaia tyto hvězdy opakovaně skenovala a postupem času vytvářela stále podrobnější obraz,“ řekl Guðmundur Stefánsson.
V roce 2022 byl do Gaia Data Release 3 zařazen seznam hvězd, které se zřejmě pohybují, jako by byly ovlivňovány exoplanetou. Pomocí pozemních spektroskopických dat a techniky radiálních rychlostí astronomové při zkoumání těchto hvězd potvrdili první planetu a prvního hnědého trpaslíka.
Výsledky byly tento týden zveřejněny v časopise Astronomical Journal.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/gaia-massive-exoplanet-brown-dwarf-nearby-low-mass-stars-13640.html a https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Gaia/Wobbling_stars_reveal_hidden_companions_in_Gaia_data
autor: František Martinek