Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Naše Sluneční soustava má chaotickou minulost. Země a ostatní planety jsou nyní na stabilních oběžných drahách, ale když se formovaly, zažily drastické změny polohy. Jupiter byl pravděpodobně mnohem blíže Slunci, než je nyní, a jeho posun nejen posunul jiné planety, ale také vyčistil Sluneční soustavu od trosek a většinu z nich odhodil do Oortova oblaku.
Oortův oblak je na gravitačním okraji Sluneční soustavy. Čas od času je kus ledového materiálu gravitačně popostrčen směrem k vnitřní Sluneční soustavě a stane se jednou z mnoha komet, které vidíme. Zatímco většina trosek Oortova oblaku je pravděpodobně relativně malá, je možné, že se tam skrývají objekty velikosti planety, dokonce vzdálenější než hypotetická planeta X.
Některé trosky vyvržené z vnitřní oblasti Sluneční soustavy byly pravděpodobně odhozeny ještě dále. Vzhledem k takové rychlosti unikly sluneční gravitaci a nechaly se unášet mezihvězdným prostorem. Víme, že je to možné, protože jsme měli nejméně dva kometární návštěvníky z jiných hvězdných systémů: Oumuamua v roce 2017 a Borisov v roce 2019. Pozorovali jsme také exoplanety, které přerušily gravitační vazby na své mateřské hvězdy. V kosmickém měřítku je v Galaxii spousta planetárních sirotků.
To ale také vyvolává zajímavou otázku. Pokud dokáže mladý planetární systém odvrhnout komety a planety, mohou jiné hvězdné systémy zachytit některé z těchto světů? To je předmětem nového článku přijatého k publikaci v Monthly Notices of the Royal Astronomy Society.
Tým provedl sérii počítačových simulací zaměřených na to, jak planetární systémy odhazují velké planety a jak by je jiný planetární systém mohl zachytit. Gravitační tanec je trochu složitější, protože aby byla planeta odvržena, musí získat dostatek kinetické energie, aby opustila přitažlivost své hvězdy. Ale to také znamená, že má tolik kinetické energie, že je pro jiný hvězdný systém obtížné ji zadržet.
Ale tým vědců zjistil, že gravitační přitažlivost Galaxie sama o sobě může ztlumit pohyb vymrštěné planety, a tak malý zlomek nebeských setkání umožní, že hvězda zachytí planetu a prohlásí ji za svůj nový svět. Nejlepší šance na to není, když planeta prochází blízko hvězdy, ale spíše když se pohybuje těsně uvnitř svého Oortova oblaku. Většina planet zachycených hvězdou bude na vnějším okraji systému.
Na základě výpočtů by až 10 % původních planet mohlo být odhozeno od svých hvězd do hlubokého vesmíru. Vzhledem k dynamice Galaxie a rané Sluneční soustavy existuje asi 7% pravděpodobnost, že naše Sluneční soustava má zachycenou ledovou obří planetu v Oortově oblaku. Tyto šance jsou vyšší než šance, že ledový obr vytvořený ve Sluneční soustavě byl „vytlačen“ do Oortova oblaku, což je šance asi 1 ku 200.
Takže pokud existuje planeta na okraji Sluneční soustavy, je pravděpodobnější, že to bude adoptované dítě než jeden z potomků Slunce. Stále je nejpravděpodobnější, že Oortův oblak nemá žádné velké světy, ale tato studie ukazuje, že planetární systémy se ne vždy tvoří izolovaně a existuje spousta hvězdných systémů, kde jsou pravděpodobně smíšené rodiny.
Zdroj: https://phys.org/news/2023-06-paper-captured-planets-oort-cloud.html
autor: František Martinek