Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové zjistili, že v galaxiích raného vesmíru převládá temná hmota

Astronomové zjistili, že v galaxiích raného vesmíru převládá temná hmota

08.02.2025
Rozložení plynu ionizovaného uhlíku C+
a rychlostní pole emise C+
Credit: Adapted from The Astrophysical Journal (2025).
DOI: 10.3847/1538-4357/ada145

Vlevo: Na kresbě je rozložení plynu ionizovaného uhlíku (C+) na stupnici hala s označením P009-10, jak ukazuje barevný snímek a černé kontury. Rozložení atomárního plynu se středem v kvazaru (velký černý křížek) je znázorněno purpurovými obrysy. Vpravo: Rychlostní pole emise C+ od -200 (modře; pohybuje se směrem k nám) do +200 (červeně; pohybuje se od nás) km/s, což naznačuje koherentní rotaci v masivním halo temné hmoty.

Mezinárodní tým vědců objevil temnou hmotu, která dominuje v halo dvou supermasivních černých děr v galaxiích vzdálených zhruba 13 miliard světelných let. Jejich studie publikovaná v časopise Astrophysical Journal přináší nový pohled na vztah mezi temnou hmotou a supermasivními černými dírami v době, kdy byl vesmír ještě velmi mladý, a na vývoj galaxií až do současnosti.

První, kdo zjistil, že temná hmota hraje v galaxiích důležitou roli, byla astronomka Vera Rubinová, která si v 70. letech 20. století všimla, že vnější části místních galaxií rotují vyšší rychlostí, než se očekávalo, a vytvářejí tak tzv. plochou rotační křivku.

Kdyby se galaxie skládaly pouze z hvězd a plynu a řídily se Newtonovými zákony, pohybovaly by se okrajové části galaxie pomaleji než maximální rychlost blíže středu galaxie. Pozorování Rubinové by dávala smysl pouze v případě, že by existovalo velké množství neviditelné hmoty, později nazvané temná hmota, která by obklopovala galaxii jako svatozář a umožňovala hvězdám a plynu kdekoliv daleko od středu galaxie pohybovat se vyšší rychlostí.

Navíc nahromadění temné hmoty tak hluboko ve vesmíru nebylo nikdy pozorováno a zůstává neznámé, přestože má zásadní význam pro naše chápání vesmíru.

Výzkumný tým vedený hostujícím výzkumníkem Kavliho institutu pro fyziku a matematiku vesmíru Tokijské univerzity (Kavli IPMU, WPI) a postgraduálním studentem Pekingské univerzity Qinyue Feiem, jehož členy jsou profesor Kavli IPMU John Silverman, Seiji Fujimoto z Texaské univerzity v Austinu a docent Kavliho institutu pro astronomii a astrofyziku Pekingské univerzity Ran Wang, studoval obsah temné hmoty v supermasivních černých dírách vzdálených asi 13 miliard světelných let.

Vera Rubinová poskytla první důkaz temné hmoty pomocí rotačních křivek blízkých místních galaxií. My používáme stejnou techniku, ale nyní v raném vesmíru,“ řekl John Silverman.

Díky datům z radioteleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) a emisní čáře ionizovaného uhlíku (C+) se vědcům podařilo odhalit dynamiku plynu dvou hostitelských galaxií kvasarů s rudým posuvem z=6. Studiem rotačních křivek každé z galaxií zjistili, že temná hmota tvoří přibližně 60 % jejich celkové hmotnosti.

Rotační křivky vzdálených galaxií
Credit: Adapted from The Astrophysical Journal (2025).
DOI: 10.3847/1538-4357/ada145

Na obrázku jsou rotační křivky vzdálených galaxií. Data v červené a modré barvě zůstávají relativně plochá (tj. vysoká), podobně jako u lokálních masivních diskových galaxií v z~0 (čárkovaná šedá čára), které k vysvětlení svých vysokých rychlostí potřebují rozšířenou temnou hmotu. Výsledky z ostatních galaxií s rudým posuvem ~2-3 (v šedých datových bodech) ukazují rotační křivku, která na okraji klesá. To vede k nízkému podílu temné hmoty.

Změny rychlosti s poloměrem v galaxii zachycuje plyn s modrým posuvem (pohybující se směrem k výzkumníkům) a plyn s rudým posuvem (vzdalující se od nás).

Zajímavé je, že rotační křivky ve vzdáleném vesmíru z minulých studií ukazují pokles v okrajových částech galaxií, což znamená nízký podíl temné hmoty. Data pořízená Feiovým a Silvermanovým týmem však ukazují plochou rotační křivku, podobnou masivním diskovým galaxiím v blízkosti Země, což naznačuje, že k vysvětlení vysokých rychlostí je zapotřebí více temné hmoty.

Zjištění týmu vrhají nové světlo na složitý vztah mezi temnou hmotou a supermasivními černými dírami. Nabízejí klíčový kousek skládačky pro pochopení toho, jak se galaxie vyvíjely od raného vesmíru až po struktury, které pozorujeme dnes.

Zdroj: https://phys.org/news/2025-02-astronomers-dark-dominating-early-universe.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz