Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


Logo veřejné zakázky a poptávky

22.06.2017
Informační den pro pedagogy

Ve středu 21. června jsme v celém areálu hvězdárny uspořádali „Informační den pro pedagogy“

02.05.2017
eMeteorNews - nový časopis pro pozorovatele meteorů

Na začátku roku 2017 se Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje, stala oficiálním partnerem a vydavatelem nového elektronického časopisu eMeteorNews. Periodikum vychází v anglickém jazyce a má sloužit jako rychlá komunikační platforma pro amatérské i profesionální pozorovatele meteorů z celého světa.     

25.04.2017
Poznávejme svět světlem

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. připravila pro děti z mateřských škol a žáky prvního stupně základních škol nový program plný světla, stínu, barev a hlavně pokusů.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Co se podařilo

Co se podařilo

Týden vědy a techniky AV ČR

Ve dnech 3. až 5. listopadu 2016 proběhl ve Valašském Meziříčí úspěšně třídenní Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Festival nabídnul celou škálu divácky zajímavých experimentů z oblasti optiky, spektroskopie, magnetismu, elektrostatiky, robotiky a astronomie. Akce byla doplněna zajímavými výstavami z oblasti astronomie, historie astronomie a jiných oborů. Každý festivalový den byl ukončen zajímavou přednáškou. Přednášející Pavel Gabzdyl a Petr Kulhánek zaujali posluchače zajímavými tématy z oblasti moderní astronomie i astrofyziky.


Přeshraniční vzdělávací seminář o pokrocích ve výzkumu MPH

Ve dnech 22. až 24. května 2015 pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině přeshraniční vzdělávací seminář s pracovním názvem "Pokroky ve výzkumu meziplanetární hmoty a rozvoj spolupráce". Akce se konala v prostorách Hotelu Charbulák a byla spolufinancována v rámci projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání.

 


Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Ve dnech 24. a 25. dubna 2014 se v prostorách Astronomického a geofyzikálneho observatória UK Bratislava v Modra (SK) uskutečnil odborně vzdělávací workshop „Pořízení, kalibrace a zpracování dat videozáznamů meteorů“. Akce se konala v rámci aktivit projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání (RPKS) a zúčastnili se jí pracovníci partnerských organizací, pozorovatelsky aktivních hvězdáren, i další zájemci o spolupráci na poli video-pozorování meteorů, zpracování získaných dat a vzdělávání.


Den Země 2015

V úterý 22. dubna se konal již tradiční celosvětový Den Země, který proběhl za spolupráce místních a regionálních institucí v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Jako již tradičně se do jeho realizace mimo jiné zapojila také Hvězdárna Valašské Meziříčí. Nabídli jsem nejen pozorování Slunce pomocí speciálních dalekohledů, ale také prodej drobných předmětů a publikací.

 

 


Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Program přeshraničního populárně odborného semináře Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci, který uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Zlínského kraje ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině a Kysuckom Novom Meste a Společností pro meziplanetární hmotu, o. s. v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou, byl zahájen v pátek 17. 10. 2014. Seminář byl naplánován na tři dny včetně večerního pozorování oblohy.

 


Den Zlínského kraje na hvězdárně

U příležitosti výročí založení kraje se již pátým rokem koná Den Zlínského kraje. V sobotu 4. října 2014 se otevřely dveře všech kulturních zařízení kraje pro všechny zájemce zdarma. Totéž platilo i pro naši hvězdárnu. Program prohlídek začal v devět hodin. Každou následující celou hodinu měli návštěvníci možnost prohlédnout si několik expozic. Na hvězdárně je přivítala nová stálá expozice ve vstupní hale hlavní budovy, která vznikla díky projektu Brána do vesmíru. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout informační panely o Sluneční soustavě, naší Galaxii i vzdáleném vesmíru.


Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA) v úzké spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. realizovaly v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost velmi zajímavý seminář se zaměřením na kosmonautiku a kosmické technologie s názvem NoGravity 2014. Akce se zúčastnilo více jak 30 zájemců ze Slovenska i České republiky. Projekt byl spolufinancování z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR ČR 2007-2013, Fondu mikroprojektů.


Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Přeshraniční letní škola vědy a techniky. Takto byla pojmenována první 5denní akce v rámci nového projektu přeshraniční spolupráce Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Účastníci akce určené žákům posledních ročníků základních škol a studentům středních škol, měli možnost zúčastnit se mnoha přednášek, ale zejména praktických aktivit z několika vědních oborů.

Realizátorem projektu je Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.


Kurz astronavigace

Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádala pro všechny zájemce ve spolupráci s Dr. Petrem Scheirichem kurz astronavigace. Byl určen zejména zájemcům z řad aktivních "mořeplavců", ale i dalším zájemcům o tuto zajímavou disciplinu. Dr. Petr Scheirich, lektor kurzu, je nejen profesionálním astronomem, ale především zkušeným námořním navigátorem pracujícím nejen s moderními tehcnickými vymoženostmi, ale také s klasickými metodami námořní navigace. Obrátili jsme se na lektora kurzu s prosbou o infromace a stručné zhodnocení celé akce.


Noc vědců 2013

Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. Jedná se o celoevropskou akci vyhlašovanou Evropskou komisí, která se koná každoročně vždy poslední pátek v září (letos 27. září).

 

 

    
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz