Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ruského mikrorobota-gekona otestují ve vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici

Ruského mikrorobota-gekona otestují ve vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici

01.12.2016

Unikátní prototyp ruského mikrorobota s chlupatými „nožkami“ napodobujícího pohyb gekona otestují ve vesmíru na vnějším povrchu ISS – informoval o tom zástupce společnosti Ruské kosmické systémy (RKS), kde zkoušky probíhají.

Nedávno provedené testy umožnily specialistům ze společnosti RKS vytvořit unikátní technologii výroby mikrorobototechnické platformy, která se umí samostatně pohybovat díky programovatelné deformaci „nožek“. Při napětí se „nožka“ zahřívá a narovnává se v určitých místech, při ochlazení dochází k opačné reakci – „nožka“ se ohýbá.

„Robot- gekon“ je schopen pracovat v rozmezí teplot od minus 200 do plus 200 °C bez zemské atmosféry, je odolný vůči záření a působení atomového kyslíku v otevřeném prostoru. Při celkové hmotnosti 70 mikrogramů je mobilní platforma schopná udržet náklad 20krát těžší a může přemísťovat pětinásobek vlastní váhy. Při tom je rychlost jejího pohybu přibližně 14 mm za minutu. Na rozdíl od podobných zařízení vyráběných ve světě, ruský mikrorobot je schopen se přemisťovat po drsném, stupňovitém a nakloněném povrchu.

Podle hlavního vědeckého pracovníka oddělení mikromechaniky společnosti RKS Dmitrije Kozlova, se další studie rozpracovaných robotických zařízení povedou v trendu biomorfních systémů.
Pečlivě studujeme pohyby zvířat a stavbu jejich končetin (např. rodiny gekoních ještěrek) a využíváme tyto údaje při modelování různých aspektů činnosti zařízení, i ve stavu beztíže, charakter pohybu „nohou“, vlastnosti jejich chlupatého adhezního pokrytí, a také model sil působících na platformu – sdělil Kozlov.

Pro přesun používá mikrorobot nejméně osm „nožek“ se speciálním adhezním pokrytím, které mu dovoluje se ve stavu beztíže „přilepit“ k povrchu. Každá z „nožek“ má „chodidlo“, které může měnit úhel během pohybu. Díky této schopnosti se může pohybovat po různých typech povrchu. V té nejsložitější variantě se na „chodidle“ předpokládá vytvoření doplňkového celku z menších „nožek“.

Jak upřesnil vedoucí sektoru mikromechaniky společnosti RKS Igor Smirnov, celá mobilní platforma je jeden vícevrstvý díl, výrobní technologie kterého se podobá výrobě mikročipu.
„Je to jednotný technologický proces bez montážních operací. Základem jsou dva materiály – křemík a polyimid, které máme od ruských dodavatelů“, upřesnil Smirnov.

Špičková technologie výroby platformy z RKS umožňuje využít známé způsoby výroby mikroelektronických součástek a výrazně usnadňuje výrobu ve srovnání s existujícími zahraničními analogy.
Na křemičité desce se skupinovou metodou pomocí fotolitografie, nastříkání a anizotropního leptání současně vyrábí několik desítek mobilních platforem mikrorobotů. Tento přístup dovoluje při sériové výrobě cestou zvětšování desky a využití vysokoproduktivního vybavení vyrobit desítky takových zařízení.

 

Redakčně upraveno a doplněno.

Zdroj: https://ria.ru/science/20161124/1482060671.html

autor: Naďa Lenžová


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies